Vaša bezpečnosť

Pri všetkom, čo robíme, je vaša bezpečnosť prvoradá.

Ak vaše údaje nie sú zabezpečené, nie sú súkromné. Preto sa snažíme zaistiť, aby boli služby Google, ako sú Vyhľadávanie, Mapy a YouTube, chránené jednou z najpokročilejších zabezpečovacích infraštruktúr na svete.

Šifrovanie zaisťuje súkromie vašich údajov počas prenosu

Šifrovanie prináša vyššiu úroveň zabezpečenia a súkromia v našich službách. Pri posielaní e-mailových správ, zdieľaní videí, navštevovaní webov alebo ukladaní fotiek sa údaje, ktoré vytvoríte, presúvajú medzi vaším zariadením, službami Google a našimi dátovými centrami. Tieto údaje chránime viacúrovňovým zabezpečením vrátane poprednej šifrovacej technológie, ako sú napríklad protokoly HTTPS a Transport Layer Security.

Naša cloudová infraštruktúra zaisťuje neustálu ochranu vašich údajov

Od dátových centier navrhnutých na mieru po podmorské optické káble, ktoré prenášajú dáta medzi kontinentmi, prevádzkuje Google jednu z najbezpečnejších a najspoľahlivejších cloudových infraštruktúr na svete. Je neustále monitorovaná, aby chránila vaše údaje a sprístupnila ich vtedy, keď ich potrebujete. Údaje distribuujeme medzi viaceré dátové centrá, takže v prípade požiaru alebo katastrofy sa dajú automaticky a bez problémov presunúť do stabilných a zabezpečených miest.

Detekcia hrozieb pomáha chrániť naše služby

Neustále monitorujeme naše služby a základnú infraštruktúru s cieľom chrániť ich pred hrozbami vrátane spamu, malvéru, vírusov a ďalších foriem škodlivých kódov.

Vládnym orgánom neposkytujeme priamy prístup k vašim údajom

Nikdy neposkytujeme tajný prístup k vašim údajom ani k našim serverom, ktoré ich uchovávajú. Znamená to, že k informáciám našich používateľov nemá priamy prístup žiaden vládny orgán USA ani ďalších krajín. Niekedy dostávame žiadosti o poskytnutie údajov používateľov od orgánov činných v trestnom konaní. Náš právny tím tieto žiadosti vždy dôkladne prešetrí a v prípade, že sú príliš všeobecné alebo nedodržiavajú správny postup, dostanú zamietavé stanovisko. Usilovne sme pracovali na tom, aby sme tieto žiadosti o poskytnutie údakov otvorene sprístupnili v Informáciách o transparentnosti.

Šifrovanie je obsiahnuté aj na fotke s Eiffelovou vežou

Šifrovanie v Gmaile zaisťuje súkromie e-mailových správ

Gmail odjakživa podporuje šifrované pripojenia sťažujúce škodlivým osobám čítať poštu, ktorú odosielate. Gmail vás taktiež upozorňuje na možné bezpečnostné riziká, keď napríklad dostanete správu, ktorá nebola odoslaná prostredníctvom šifrovaného pripojenia.

E-mailová obálka Gmailu vyvoláva symbol upozornenia bezpečnostného skenera

Ochrana proti spamu v Gmaile filtruje škodlivé e-mailové správy

Mnoho malvérových a phishingových útokov začína e-mailovými správami. Zabezpečenie Gmailu vás chráni pred spamom, phishingom a malvérom lepšie ako akákoľvek iná e-mailová služba. Gmail analyzuje vzory získané z miliárd správ s cieľom identifikovať charakteristické znaky e-mailových správ, ktoré používatelia označili ako spam. Následne tieto znaky použije na zablokovanie podozrivých alebo nebezpečných správ ešte predtým, než sa k vám dostanú. Ak nám chcete pomôcť, vyberte pri podozrivých e-mailových správach, ktoré dostanete, položku Nahlásiť spam.

Strojové učenie a umelá inteligencia pomáhajú zvyšovať presnosť filtra proti spamu v Gmaile. Teraz ochráni vašu doručenú poštu pred 99,9 % spamu.

Prehliadač Chrome s priebehom aktualizácie zabezpečenia

Chrome automaticky aktualizuje zabezpečenie vášho prehliadača

Bezpečnostné technológie sa neustále menia, takže na zaistenie bezpečnosti sú potrebné pravidelné aktualizácie. Chrome preto pravidelne kontroluje, či je verzia prehliadača, ktorú používate, aktualizovaná najnovšími bezpečnostnými opravami, ochranou proti malvéru a klamlivým webom, prípadne ďalšími prvkami. Chrome sa aktualizuje automaticky, takže vás vždy chráni najnovšia bezpečnostná technológia.

Škodlivá aplikácia sa vkráda do zariadenia

Google Play bráni inštalácii potenciálne škodlivých aplikácií do vášho telefónu

Jednou z najväčších chýb zabezpečenia na vašom zariadení môžu byť aplikácie, ktoré doň nainštalujete. Náš detekčný systém nahlasuje potenciálne škodlivé aplikácie ešte skôr, než sa dostanú do Obchodu Play. Ak nevieme s istotou, či je aplikácia bezpečná, ručne ju skontrolujú členovia bezpečnostného tímu systému Android. Pretože náš detekčný systém neustále spresňujeme, opakovane posudzujeme aplikácie, ktoré sú už zverejnené v službe Google Play, a odstraňujeme tie, ktoré by mohli byť škodlivé, aby sa nedostali do vášho zariadenia.

Google blokuje škodlivé a zavádzajúce reklamy

Vaše online prostredie môžu zničiť reklamy, ktoré obsahujú škodlivý softvér, prekrývajú obsah, ktorý sa snažíte zobraziť, propagujú falošný tovar alebo iným spôsobom porušujú naše pravidlá inzercie. Tento problém berieme veľmi vážne. Každý rok náš tím posudzovateľov spolu so sofistikovaným softvérom zablokujú skoro miliardu zlých reklám. Poskytujeme tiež nástroje na nahlasovanie nevhodných reklám a ovládanie toho, aké typy reklám sa vám majú zobrazovať. Okrem toho aktívne zverejňujeme naše skúsenosti a osvedčené postupy s cieľom zvýšiť bezpečnosť internetu pre všetkých.

Najlepšie tipy, ktoré vám pomôžu zaistiť bezpečnosť online

Zaistite ochranu svojich účtov a osobných údajov online pomocou týchto rýchlych tipov.

  • Ochráňte svoje zariadenia

  • Vyhnite sa phishingovým útokom

  • Prehliadajte internet bezpečne

Bezpečnostný štít Google a kontrolný zoznam

Vytvorte silné heslá

Vytvorenie silného a bezpečného hesla je najdôležitejší krok, ktorý môžete vykonať na ochranu svojich online účtov. Urobíte to pomocou skupiny slov, ktorú nezabudnete, ale ktorá bude pre ostatných ťažko uhádnuteľná. Prípadne vyberte dlhú vetu a heslo vytvorte z prvých písmen jednotlivých slov. Ak chcete, aby bolo ešte silnejšie, použite aspoň osem znakov – čím je heslo dlhšie, tým je silnejšie.

Ak sa zobrazí otázka, či chcete zadať odpovede na bezpečnostné otázky, zvážte použitie falošných odpovedí, aby sa dali uhádnuť ešte ťažšie.

Nikdy nepoužite rovnaké heslo dvakrát

Pre každý účet použite jedinečné heslo

Ak použijete rovnaké heslo na prihlásenie do viacerých účtov, napríklad účtu Google, profilov v sociálnych médiách a na weboch maloobchodných predajcov, bezpečnostné riziko sa zvýši. Je to rovnaké, ako keby ste používali ten istý kľúč pre svoj dom, auto aj kanceláriu. Ak sa niekto zmocní jedného hesla, môže sa dostať všade.

Sledujte viacero hesiel

Správca hesla, napríklad Google Smart Lock v prehliadači Chrome, pomáha zabezpečiť a sledovať všetky heslá v rôznych online účtoch. Dokáže sledovať aj vaše odpovede na bezpečnostné otázky a vygenerovať pre vás náhodné heslá.

Bráňte sa proti hackerom pomocou dvojstupňového overenia

Dvojstupňové overenie pomáha zabrániť v prístupe všetkým osobám, ktoré by nemali mať prístup do vášho účtu. Vyžaduje totiž, aby ste na prihlásenie do účtu použili okrem používateľského mena a hesla aj druhý faktor. V prípade Googlu to môže byť napríklad šesťmiestny kód vygenerovaný z aplikácie Google Authenticator alebo výzva v aplikácii Google na prijatie prihlásenia z dôveryhodného zariadenia.

Na ďalšiu ochranu pre phishingom môžete použiť fyzický Bezpečnostný kľúč, ktorý sa zasúva do portu USB v počítači alebo pripája do mobilného zariadenia pomocou technológie NFC (Near Field Communication) či rozhrania Bluetooth.

Pravidelne aktualizujte svoj softvér

Ak sa chcete ochrániť pred chybami zabezpečenia, vždy používajte vo webovom prehliadači, operačnom systéme, doplnkoch aj editoroch dokumentov aktuálny softvér. Keď dostanete upozornenie na aktualizáciu softvéru, čím skôr aktualizujte.

Kontrolujte používaný softvér pravidelne, aby ste sa tak uistili, že vždy používate najnovšie dostupné verzie. Niektoré služby vrátane prehliadača Chrome sa budú aktualizovať automaticky.

Uzamykajte svoju obrazovku

Keď stolný či prenosný počítač, tablet alebo telefón nepoužívate, zamknite jeho obrazovku, aby ste tak iným osobám zabránili v prístupe do zariadenia. Zvýšte zabezpečenie nastavením, aby sa zariadenie automaticky uzamklo, keď prejde do režimu spánku.

Ak o telefón prídete, uzamknite ho

V prípade, že telefón stratíte alebo vám ho niekto ukradne, prejdite na stránku Môj účet a vyberte možnosť Nájdite svoj telefón, ktorá vám umožní ochrániť dáta pomocou niekoľkých rýchlych krokov. Telefón môžete na diaľku lokalizovať a uzamknúť, aby ho nikto nemohol použiť ani nezískal prístup k vašim osobným informáciám. Funguje to v prípade zariadení s Androidom aj systémom iOS.

Prehliadač zobrazuje heslá chránené v Chrome

Zabráňte inštalácii potenciálne škodlivých aplikácií vo svojom telefóne

Mobilné aplikácie sťahujte vždy z dôveryhodných zdrojov. S cieľom zaistiť bezpečnosť zariadení s Androidom vykonáva služba Google Play Protect kontrolu zabezpečenia aplikácií z Obchodu Google Play ešte skôr, než si ich môžete stiahnuť, a pravidelne kontroluje zariadenie, či v ňom nemáte potenciálne škodlivé aplikácie z iných zdrojov.

Ak chcete zaistiť ochranu svojich dát, postupujte nasledovne:

  • Skontrolujte aplikácie a odstráňte tie, ktoré nepoužívate
  • Prejdite do nastavení obchodu s aplikáciami a povoľte automatické aktualizácie
  • Prístup k citlivým údajom, ako sú poloha a fotky, udeľte iba aplikáciám, ktorým dôverujete

Dávajte pozor na e-mailové podvody, falošné ceny a darčeky

Správy od cudzích osôb sú vždy podozrivé. Platí to obzvlášť pri tých, ktoré znejú podozrivo dobre – ak napríklad vyhlasujú, že ste niečo vyhrali, poskytujú ceny za dokončenie prieskumu alebo propagujú zarábanie peňazí rýchlym spôsobom. Na podozrivé odkazy nikdy neklikajte a nikdy nezadávajte osobné informácie do pochybných formulárov či prieskumov.

V prípade žiadostí o osobné informácie postupujte opatrne

Neodpovedajte na podozrivé e-maily, četové správy či automaticky otvárané okná, ktoré vás žiadajú o osobné informácie, napríklad heslo, bankový účet, čísla kreditných kariet alebo aj dátum narodenia. Ak aj správa pochádza z dôveryhodného webu, napríklad od vašej banky, nikdy neklikajte na uvedený odkaz ani na ňu neodpovedajte. Vždy lepšie urobíte, keď priamo navštívite jej web alebo aplikáciu a prihláste sa do svojho účtu.

Pamätajte, legitímne weby a služby neposielajú e-mailom správy so žiadosťou o odoslanie hesla alebo finančných informácií.

Dávajte pozor na používateľov s falošnou identitou

Ak vám pošle e-mail niekto, koho poznáte, ale správa sa vám zdá podozrivá, účet tejto osoby mohol byť napadnutý hackerom.

Dávajte si pozor na nasledovné:

  • Urgentné žiadosti o peniaze
  • Osoba tvrdiaca, že uviazla v cudzej krajine
  • Osoba tvrdiaca, že jej telefón bol ukradnutý, a preto jej nemôžete zavolať

Ak neviete potvrdiť, či je príslušný e-mail legitímny, na správu neodpovedajte ani neklikajte na odkaz.

Skôr ako súbory stiahnete, dôkladne ich skontrolujte

K niektorým sofistikovaným phishingovým útokom môže dôjsť prostredníctvom nakazených dokumentov a príloh vo formáte PDF. Ak narazíte na podozrivú prílohu, otvorte ju bezpečne pomocou Chromu alebo Disku Google, čím znížite riziko infikovania svojho zariadenia. Ak zistíme vírus, zobrazí sa upozornenie.

Používajte zabezpečené siete

Pri používaní verejnej alebo bezplatnej siete Wi-Fi postupujte opatrne. Platí to aj pre tie siete, ktoré vyžadujú heslo. Keď sa pripojíte k verejnej sieti, hocikto v okolí môže sledovať vašu aktivitu na internete, napríklad weby, ktoré navštívite, a informácie, ktoré na nich zadáte. Ak nemáte inú možnosť a musíte použiť verejnú alebo bezplatnú sieť Wi-Fi, prehliadač Chrome vám dá v paneli s adresou vedieť, či je web zabezpečený.

Skôr ako zadáte citlivé informácie, skontrolujte, či používate zabezpečené pripojenie

Keď prehliadate web a hlavne vtedy, keď plánujete zadať citlivé informácie (napríklad heslo alebo podrobnosti o kreditnej karte), skontrolujte, či je pripojenie k navštevovaným webom zabezpečené. Zabezpečená webová adresa sa začína výrazom HTTPS. V prehliadači Chrome sa v poli pre webovú adresu zobrazí zelená ikona úplne zatvorenej zámky spolu s textom „Zabezpečené“. Ak web nie je bezpečný, zobrazí sa text „Nezabezpečené“. Protokol HTTPS pomáha zaistiť bezpečnosť prehliadania tak, že bezpečne prepojí prehliadač či aplikáciu s webmi, ktoré navštevujete.